loading...

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından Temiz Hava Merkezleriyle İlgili Açıklama
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2005 yılında hava kalitesi ölçüm istasyonlarının kurulumuna başlandığını belirterek, günümüz itibari ile kükürtdioksit ve partikül madde başta olmak üzere birçok kirleticinin izlendiği 195 adet istasyona sahip Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağının kurulduğunu bildirdi.
Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bakanlığımızca 2005 yılında hava kalitesi ölçüm istasyonlarının kurulumuna başlanmıştır. Günümüz itibari ile kükürtdioksit ve partikül madde başta olmak üzere birçok kirleticinin izlendiği 195 adet istasyona sahip Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı kurulmuştur. AB uyum sürecinde Bakanlığımız sorumluluğunda olan Hava Kalitesi ile ilgili direktiflerde yer alan; ölçümü yapılacak parametrelerin bir kısmının sahadan numune alınarak analiz işlemini içermesi, istasyonlardan veri alım yüzdesinin %90 ve üzeri olması, istasyonlardaki analizörlerin bakım periyotları ve kalibrasyon süreci ve bu kapsamda yapılacak iş ve işlemlerin içeriği (performans, fonksiyon testleri vb.), il bazında kurulacak hava kalitesi izleme istasyonunun kentsel, kent çevresi ve kırsal alan ile ısınma, trafik ve ısınma kaynaklarını temsil edecek sayıda olması, il nüfusları referans alındığında kurulacak istasyon sayısının en az 330 olması gereklilikleri dikkate alındığında, ülkemiz gibi geniş bir coğrafyada tek merkezden, hava kalitesinin etkin bir şekilde yönetiminin mümkün olmadığı noktasından hareketle, bölgesel yapılanmaya gidilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda Alman Hükümeti ile birlikte Eşleştirme projesi ( Twinning ) başlatılarak 2009 yılında tamamlanmış ve bu projenin çıktısı olarak hazırlanan Ulusal Program 2012-2017 Strateji Planında, ülkemizde hava kalitesinin yönetimi bir takvime bağlanmıştır” ifadeleri yer aldı.
Açıklamada, 2012 - 2017 Strateji Planı ile, AB direktiflerindeki temel esaslar dikkate alınarak belirlenen bölgesel temiz hava merkezleri ve bağlı iller ise şöyle sıralandı:
“İstanbul THM (İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale, Balıkesir, Yalova, Bilecik, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli), Samsun THM (Samsun, Sinop, Amasya, Çorum, Tokat, Sivas, Ordu, Giresun), Erzurum THM (Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı ), İzmir THM (İzmir, Manisa, Uşak, Denizli, Aydın, Muğla), Adana THM (Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Kilis, Gaziantep, Hatay, Osmaniye), Konya THM (Konya, Isparta, Burdur, Antalya, Karaman, Niğde, Aksaray, Afyonkarahisar, Nevşehir, Kayseri), Ankara THM (Ankara, Kütahya, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Zonguldak, Düzce, Bolu ), Diyarbakır THM (Diyarbakır, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Batman, Siirt, Hakkâri, Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Elazığ )."
"İlk olarak İstanbul’da Marmara Temiz Hava Merkezinin kurulumu 10 Mayıs 2008 tarih ve 26872 sayılı resmi gazetede yayımlanan bakanlar kurulu kararı ile nihaileşmiş ve söz konusu merkez faaliyetine başlamıştır" ifadesinin yer aldığı açıklamada, " Erzurum Temiz Hava Merkezinin de içinde bulunduğu 7 adet Temiz Hava Merkezi yeri ve bağlı olduğu iller 2009 yılında belirlenmiştir. 2009 yılından sonra projede herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Gazetede ifade edilen hususlar tamamen gerçek dışıdır" denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.