loading...

Hizmet Ve Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksleri Temmuz’da Arttı
Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,4, perakende ticaret sektörü güven endeksi Temmuz’da yüzde 0,7 arttı. İnşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 2,8 azaldı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz 2015 ’Sektörel Güven Endeksleri’ni açıkladı. Buna göre; mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 99,34 iken, Temmuz ayında 100,69 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; gelecek üç aylık dönemde ’hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde ’iş durumunun” kötüleştiğini ve son üç aylık dönemde ’hizmetlere olan talebin” azaldığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.
Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 4,9 artarken, iş durumu ve hizmetlere olan talep endeksleri sırasıyla yüzde 1,1 ve yüzde 0,3 azaldı.
Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,7 arttı. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Temmuz ayında 104,45 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu artış, ’mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ’iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde ’iş hacmi-satışların" azaldığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.
Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 1,7 ve yüzde 5,1 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 5,1 azaldı.
İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,8 azaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 84,71 iken, Temmuz ayında 82,33 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; ’alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ’toplam çalışan sayısında” azalış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 4,4 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 1,7 azaldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.