loading...

“Türkiye İle İslam Dünyası’nın Bağı Koparılmaya Çalışılıyor”
ABD’nin İŞID’e karşı mücadele heyetiyle yapılan görüşmeleri yorumlayan Yrd. Doç. Dr. Aslan Delice, PYD ve IŞİD’in bir araç olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin İslam dünyasıyla bağı koparılmaya çalışıldığını söyledi.
Türkiye’nin Suriye sınırında tampon bölge oluşturma girişimlerinden söz eden Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslan Delice, uluslararası aktörlerin bu süreçte Türkiye’nin siyasetini zayıf düşürmeye çalıştıklarını söyledi. Sığınmacıların Türkiye’ye getirilmesiyle ekonomiyi zayıflatarak siyasetin değiştirilmesinin amaçlandığını söyleyen Delice, “Türkiye, Suriye’de denetimi ele almalı ve sığınmacıların kendi ülkeleri olan Suriye’de güven içinde yaşamaları sağlanmalı” dedi.
“SURİYE MESELESİ GEÇMİŞTE ÇÖZÜLMELİYDİ”
Suriye’de Türkiye karşıtı rejim sorununun 90’lı yıllarda çözüme kavuşturulması gerektiğini hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Delice, “Türkiye Suriye meselesinde geç kaldı. 90’lı yıllarda PKK dolayısıyla savaş noktasına gelmiştik ve bu mesele o dönemde halledilmeliydi. Suriye’de Türkiye karşıtı rejim ortadan kaldırılmalıydı, bu çok radikal gözüküyor ama başka yol yok. ABD, İngiltere ve İsrail Türkiye’nin Irak ve Suriye sınırını kontrol ederek, İslam ülkeleriyle ekonomik ilişkiler geliştirmesini engellemeyi düşünüyor ya da bu amaca uygun olarak çalışıyor. Nasıl ki Ermenistan, İran ile işbirliği içinde Türkiye’nin doğu sınırını Orta Asya’ya kapatıyor ise güneyde de PYD ve IŞİD kullanılarak İslam dünyasıyla bağı koparılmaya çalışılıyor” dedi.
“TAMPON BÖLGE GEÇİÇİ ÇÖZÜM”
Tampon bölgenin geçici çözüm olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Aslan Delice, PYD ve PKK eksenli Kürt Devleti kurulması niyetine karşılık Türkiye’nin de bunu engelleyebilecek güce sahip olduğunu belirtti. Suriye ilişkilerini değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Delice, Kuzey Irak’ta Barzani ile kurulan ilişkileri hatırlatarak bunun Suriye ilişkilerinde de geçerli olabileceğini ifade etti. Delice, “Kuzey Irak’ta ABD destekli Barzani otonom bölgesi kuruldu. Barzani’nin Türkiye ile sıcak ve iktisadi bağları güçlü olan bir ilişki kurmasını sağladı. Bu Suriye için de geçerli olabilir, buna bir engel yok” diye konuştu.
“İNCİRLİK ÜSSÜ’NÜN KULLANIMINA İZİN VERİLMEMELİ”
ABD’nin IŞİD ile mücadele heyetiyle Ankara’da yapılan görüşmeleri yorumlayan Aslan Delice, İncirlik Üssü’nde operasyon yapılmasına izin verilmesinin ikinci sınıf devlet davranışı olduğuna dikkat çekti. Delice, “Türkiye eğer tam bağımsız bir ülke ise kendi havalimanlarından komşusuna saldırı düzenlenmesini kabul etmemeli” ifadelerine yer verdi. ABD ile ortak noktalarda çerçevenin çok iyi çizilerek çalışması gerektiğini belirten Delice, “Ortak zeminde hareket edilirse, en azından IŞİD’in Türkiye’yi tehdit etmesi ve Suriyeli insanları Türkiye sınırına sürmesi engellenebilir. Büyük resmi görmemiz, ABD’nin bu coğrafyada ne yapmak istediğini bilmemiz ya da tahmin etmemiz gerekiyor” dedi.
Türkiye’nin Suriye konusundaki siyasetinin yanlış olmadığını aktaran Delice, sınırlı güçle çok büyük hedefler için hareket ettiğini söyledi ve Türkiye’nin siyasette daha güçlü olmak için daha çok çalışılması gerektiğini vurguladı.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.