loading...

FETÖ'NÜN İZMİR'DE Kİ HASTANE VE OKULLARI HALKIN OLDU!
Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) başarısız darbe girişiminin ardından İzmir'de örgüte ait kapatılan okul, hastane ve taşınmazlar halkın malı oluyor. Kapatılan Şifa Üniversitesi Hastanesi'nin Bornova'daki Diş Polikliniği, Sağlık Uygulamaları Araştırma Merkezi ve Karşıyaka'daki tıp merkezi Kuzey Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'ne bağlandı. Bu kapsamda Şifa Üniversitesi'nin Bornova'daki hizmet binasının tabelası yerine Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binası tabelası asıldı. Ayrıca hastanenin iki yüzüne boydan boya dev Türk Bayrakları asıldı.
Şifa Üniversitesi'nin geçtiğimiz aylarda mühürlenen Karşıyaka Tıp Merkezi ise, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Ek Hizmet Binası olarak faaliyet gösterecek.
Bunun yanı sıra Şifa Üniversitesi'nin Basmane'deki ek hizmet binasının da Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlanacağı öğrenildi. Bu taşınmazla ilgili daha yazılı tebliğ gelmediği için burada hizmetin önümüzdeki süreçte başlayacağı öğrenildi.

Devlet okulu olacak

Öte yandan FETÖ'nün İzmir'de kapatılan 41 eğitim kurumu da Milli Eğitim'e bağlandı. Bu okulların 30'unun devlet okuluna dönüşeceği, geri kalanların da ya başka bir kamu kuruluşuna devredileceği ya da bakanlık adına satışa çıkartılacağı öğrenildi. İzmir'de halkın malına dönüşen ilkokul da Karabağlar'da kapatılan Yamanlar İlkokulu ve Ortaokulu oldu. Fethullah Gülen'in İzmir'de konuklarını ağırladığı okulun ismi de darbe girişiminde şehit olanlar anısına "15 Temmuz Şehitleri İlkokulu" olarak değiştirildi. FETÖ'nün el konulan okullarında öğrenim gören öğrenciler mağdur edilmeyecek. Öğrencilerden kaydı alınanlar devlet okulu ya da özel okullara kayıt yaptırılabilecek. Kaydı alınmayan öğrenciler de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından en yakın devlet okuluna nakledilecek.

Üniversiteler vakıflara geçecek

FETÖ'nün kapatılan Gediz, İzmir ve Şifa Üniversiteleri de Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilecek. Bu üniversitelerde okuyan öğrenciler üniversite sınavında aldıkları puan sıralamasına göre devlet üniversitelerine sevk edilecek. Öğrencilerin kapatılan kurumlarda ödedikleri yıllık eğitim ücretini devlet üniversitelerine ödemeye devam edecekleri kaydedildi.

Yoğunluk azalacak

Tepecik ve Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki doktorların Şifa Üniversitesi Hastanesi'nde boşalan kadrolara aktarılmasıyla birlikte sağlık hizmetleri aksamayacak.
Tepecik ve Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nin Şifa Üniversitesi Hastanesi'nin iki binasını almasıyla birlikte, bu hastanelerdeki yoğunluk da azalmış olacak. Bunun dışında FETÖ'ye ait okulların devlet okulu yapılmasıyla birlikte, İzmir'de devletin okul ihtiyacı büyük ölçüde giderilmiş olacak. Kalabalık sınıflarda eğitim gören bazı öğrenciler de FETÖ'den alınan okullara sevk edilecek.

İşte Halkın malı olan kuruluşlar

İzmir'de FETÖ'nün finans kaynağını oluşturan 3 üniversite, 41 özel okul, 62 dernek, 8 vakıf ve 2 sağlık kuruluşu kamuya devredildi.

HASTANELER: Şifa Üniversitesi Hastanesi Bornova Sağlık Uygulamaları Geliştirme Merkezi, Karşıyaka Tıp Merkezi ve Basmane Ek Hizmet Binası.

ÜNİVERSİTELER: Şifa Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Gediz Üniversitesi.

ÖZEL OKULLAR: Karşıyaka Özel Yamanlar Anadolu Lisesi, Karşıyaka Özel Yamanlar Fen Lisesi, Karabağlar Özel Yamanlar İlkokulu, Karabağlar Özel Yamanlar Işık İlkokulu, Menemen Özel Yamanlar Malhun Hatun Fen Lisesi, Bornova Özel Yamanlar Özyurt İlkokulu, Menemen Özel Zübeyde Hanım İlkokulu, Kemalpaşa Özel Yamanlar Bedri Şaşal Anadolu Lisesi, Gaziemir Özel Pembe Mavi Anaokulu, Menemen Özel Malhun Hatun Anadolu Lisesi, Güzelbahçe Özel Mustafa Şık İlkokulu, Karşıyaka Özel Karşıyaka Yamanlar İlkokulu, Menemen Özel Yamanlar Malhun Hatun Anadolu Öğretmen Lisesi, Kemalpaşa Özel Yamanlar Bedri Şaşal Anadolu Öğretmen Lisesi, Kemalpaşa Özel Yamanlar Bedri Şaşal Fen Lisesi, Güzelbahçe Özel Güzelbahçe Yamanlar Anadolu Lisesi, Bornova Özel Yamanlar Özyurt Ortaokulu, Menemen Özel Zübeyde Hanım Ortaokulu, Karabağlar Özel Yamanlar Işık Ortaokulu, Karabağlar Özel Yamanlar Ortaokulu, Güzelbahçe Özel Mustafa Şık Ortaokulu, Bornova Özel Bornova Yamanlar Yumurcak Dünyası Anaokulu, Gaziemir Özel Yamanlar İlkokulu, Gaziemir Özel Yamanlar Ortaokulu, Karşıyaka Özel Yamanlar Ortaokulu, Karşıyaka Özel Yamanlar Yumurcak Dünyası Anaokulu, Buca Özel Şirinyer Yamanlar Yumurcak Dünyası Anaokulu, Güzelbahçe Özel Güzelbahçe Yamanlar Yumurcak Dünyası Anaokulu, Güzelbahçe Özel Şifa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Buca Özel Buca Yamanlar İlkokulu, Kemalpaşa Özel Gülbahar Anaokulu, Menemen Özel Yumurcak Dünyası Anaokulu, Konak Özel Konak Mavikent Temel Lisesi, Konak Özel Kordon Temel Lisesi, Ödemiş Özel Ödemiş Çakırağa Temel Lisesi, Karşıyaka Özel Karşıyaka Sahil Lisesi, Konak Özel Hatay Güzelbahçe Lisesi, Buca Özel Bilgi Kuşağı Temel Lisesi, Gaziemir Özel Gaziemir Ataşehir Temel Lisesi, Seferihisar Özel Seferihisar Çözüm Temel Lisesi, Konak Özel İzmir Taç Temel Lisesi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.