Ekonomi Haberleri Tümü

Tavuk Yumurtası Üretimi Mayıs’ta Azaldı

Tavuk yumurtası üretimi 1,4 milyar adet olarak gerçekleşti.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2015 ’Kümes Hayvancılığı Üretimi’ni açıkladı. Buna göre; tavuk yumurtası üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 6,5, bir...

Tavuk yumurtası üretimi 1,4 milyar adet olarak gerçekleşti.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2015 ’Kümes Hayvancılığı Üretimi’ni açıkladı. Buna göre; tavuk yumurtası üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 6,5, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 azaldı.
Kesilen tavuk sayısı 101 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 496 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 arttı. Mayıs ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 1,5 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,9 arttı.
Tavuk eti üretimi 169 bin 751 ton, hindi eti üretimi ise 5 bin ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 azaldı. Mayıs ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 7,6 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,1 arttı.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 azaldı.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları