Ekonomi Haberleri Tümü

Toplanan İnek Sütü Mayıs Ayında Arttı

Ticari süt işletmelerince Mayıs ayında 864 bin 74 ton inek sütü toplandı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2015 ’Süt ve Süt Ürünleri Üretimi’ni açıkladı. Buna göre; toplanan inek sütü miktarı Mayıs ayında bir önceki yılın...

Ticari süt işletmelerince Mayıs ayında 864 bin 74 ton inek sütü toplandı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2015 ’Süt ve Süt Ürünleri Üretimi’ni açıkladı. Buna göre; toplanan inek sütü miktarı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,3 arttı.
Mayıs ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 118 bin 973 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 59 bin 258 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,3 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 5 bin 755 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 azalış gösterdi.
Yoğurt üretimi 101 bin 320 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 artış gösterdi. Ayran üretimi ise 58 bin 719 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 arttı.
Mayıs ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,4, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildi.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 arttı.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları