loading...

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri
Mersin İl Müftüsü Ali Melek, bu yıl ki 'Kutlu Doğum Haftası' etkinliklerinin, toplumda Peygamber Efendimize duyulan sevgi ve bağlılığın derinleşmesine, insan onurunun gönüllerde ve hayatımızda hak ettiği yere ulaşmasına vesile olmasını diledi.

Melek, Müftülük binasında düzenlediği toplantıda, 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan 'Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. İlçe müftülerinin de katıldığı toplantıda konuşan Melek, bu yıl ki 'Kutlu Doğum Haftası' etkinliklerinin, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca belirlenen 'Hz. Peygamber ve İnsan Onuru' teması ana başlığı altında kutlanacağını söyledi. Allah'ın, Kuran-ı Kerim'de 'Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık' buyurduğunu hatırlatan Melek, "Bu ayeti kerime, insanın mükerrem, yani onurlu bir varlık olduğunu çok güzel ifade ediyor. Peygamber Efendimiz de 'Mümin onurlu ve kerem sahibidir' sözüyle bu hakikati dile getiriyor. Onur, Rabbimizin bize yaratılıştan lütfettiği büyük bir nimettir. İnancımızda insan, hem bedeniyle hem de ruhuyla onurlu bir varlıktır. Onurlu insanın gönlünde herkese yer vardır. O, yaratılanı yaratandan ötürü sever, sevgisine karşılık beklemez. Mükerrem insan olmak güçlü-zayıf, alim-cahil, zengin-fakir, büyük-küçük demeden herkesi saygın, onurlu ve değerli görebilmektir. Onurlu insan olmak, kırık ve mahzun gönüllerin yaralarını sarmaktır. Onlara sahip çıkmaktır, zedelenen onurlarını onarmak için el uzatmaktır, gönül açmaktır. Hayatı paylaşırken insanlara karşı hoşgörülü olmaktır, hüsnü zan beslemektir" dedi.

Mükerrem olmanın ırk, din, dil ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin bütün insanlarla iyi geçinmek, herkese güzel söz söylemek olduğunu belirten Melek, "Sevgi ve kardeşlik duygularıyla insanlarla kaynaşmak, kırgınlık, dargınlık ve düşmanlıkları sona erdirmektir. Onurlu olmak, yerine göre kardeşlerimizin olumsuz tutum ve davranışları karşısında sabırlı olabilmektir. Onurlu insan, diğer insanların onurunu da kendi onuru gibi kabul edendir. O, başkalarının onurunu yücelttiğinde kendi onurunun yüceleceğini, zedelediğinde ise kendi onurunun zedeleneceğini bilir. Ancak, ne yazık ki, dünyamızda insanlık onuruyla asla bağdaşmayan cinayet, işkence, şiddet, dışlama, aşağılama, zulüm, haksızlık gibi birçok yanlışa hemen her gün şahit olmaktayız. Oysa bireysel ve toplumsal huzurumuz, gerek kendi onurumuz gerekse başkalarının onuruna sahip çıkmakla yakından ilgilidir" diye konuştu.

Melek, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, insan onurunu hiçe sayan söz konusu uygulamalara dikkat çekmek, insan onurunun önemine vurgu yapmak ve bu konuda toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla bu sene 'Kutlu Doğum Haftası'nda, 'Hz. Peygamber ve İnsan Onuru' temasını gündeme taşıdığını dile getirerek, hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde, insan onuru konusunun bütün yönleriyle ele alınacağını ifade etti.

14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası'nın, toplumumuzda Peygamber Efendimize duyulan sevgi ve bağlılığın derinleşmesine, insan onurunun gönüllerde ve hayatımızda hak ettiği yere ulaşmasına vesile olmasını temenni eden Melek, geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda 14-20 Nisan 2013 tarihleri arasında İl Müftülüğü ve İlçe Müftülükleri tarafından bir dizi etkinlik planlandığını söyledi. Bu kapsamda, il genelinde toplam 276 etkinlik düzenleneceğini kaydeden Melek, bunlardan 137 tanesinin mersin merkezde gerçekleştirileceğini belirtti.

Melek, bu etkinliklerin, konferans, söyleşi, Kuran ziyafeti, Kutlu Doğum Aşı, fidan dağıtımı, mevlit, ekmek arası balık ikramı, televizyon ve radyo programları ile uçurtma şenliği gibi etkinlikler olduğunu sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.