\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"
TÜRKİYE:
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN FLAŞ HABER!
Prim gün sayısını ve yılını dolduran ancak yaşa takılan emekli adaylarının sorunu çözülüyor. 1999 yılından önce sigortalı olup sonradan çıkan yasayla emeklilikleri yaş yüzünden ertelenen yaklaşık 5 milyon vatandaşın emekli olabilmesinin önü açılıyor. Habertempo'ya ulaşan bilgilelere göre emeklilik formülleri üzerinde son rötuşlar yapılıyor.

2 AYRI FORMÜL
Emeklilikte yaşa takılanlar, sorunlarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e aktarmış ve bir çözüm bulunmasını istemişti. Bakan Çelik de 'çalışma yapılacağı' sözü vermişti. Bakan Çelik'in talimatı ile çalışmaya başlayan bürokratlar, yaşa takılanlar için formüller üretti. Sona yaklaşılan çalışmada, prim gün sayısını ve yılını tamamlamış, yaşının dolup emekli olmasına 2 yıl kalanlar üzerinde ağırlıkla duruluyor. Bu durumdaki emekli adayları için 2 formül üzerinde çalışılıyor. Bu kişilere ya alacakları maaşlardan kesinti yapılmadan emeklilik hakkı verilecek ya da maaşlarından yüzde 8 kesinti yapılacak.

Yapılan çalışmaların Mali sistemi bozmayacak olması birinci öncelik olarak ele alınıyor. Çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı'nın da görüşleri alınacak. Bürokratlar, farklı ülkelerde uygulanan sistemler üzerinde de incelemeler yapıyor.

YÜZDE 30 İNDİREN VAR

Erken emeklilik uygulamalarının yer aldığı ülkelerde resmi emeklilik yaşı asgari 60 ila 67 yaşları arasında değişmekte. Bu ülkelerde resmi emeklilik yaşında 3 ila 5 yıl arasında erken emeklilik imkanı sunulmakta. Erken emekli olunan süreyle orantılı olarak bağlanacak aylıklarda, her yıl için yüzde 3.6 ila yüzde 7.2 oranında indirime gidilmekte. 5 yıl erken emekli olmayı tercih eden kişinin aylığında yüzde 30'a varan indirimler yapılmakta.
SON DAKİKA: AÇLIK GREVLERİ BAŞLADI!

Hizmet yılı ve pirim günü dolmasına rağmen emeklilikte yaşı bekleyenlerin oluşturduğu Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu üyesi 4 kişi Milliyet gazetesi'nin haberine göre Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda ölüm orucu başlattı.
Emeklilikte hizmet yılı ve prim günü dolmasına rağmen yaşı bekleyenler, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu' adlı grup oluşturdu. Türkiye genelinde üye sayısı 150 bine yaklaşan platform üyeleri, 1999 yılında yürürlüğe giren 4447 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’nda ‘emeklilikte yaş şartının yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren uygulanması’ yönünde değişiklik yapılması talebiyle Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda ölüm orucu başlattı.

İŞSİZ KALINCA YUVAM DAĞILDI

Ölüm orucu başlattıklarını belirten Kayseri İşitme Engelliler Spor İl Temsilcisi Muharrem Aslan, çalışma süreleri olan 25 yılı doldurduklarını söyledi. Pirim gününü tamamladıktan sonra emekli olacaklarını düşündüklerini aktaran Aslan, “Yasaya göre normalde emekli olmamaz gerekiyordu. 1990’da işe girdim. Bugün 2013. Aradan geçen bu kadar yıl sonucunda işe başladığım sıra, ‘ben bugün emekli olup aylığımı alırım’ diye düşünürken; 1999’da çıkan yasayla oyun kuralları değiştirildi. Biz ötelendik. Hakkımızı aramak için buradayız.”

Bir hafta öncesine kadar işsiz kalıp eve ekmek götüremediği için eşinden boşanmak zorunda kaldığını ifade eden Aslan, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının giderilmesini istedi.

ESKİ YASAMIZIN AYNEN İADESİNİ İSTİYORUZ

4447 sayılı yasanın iptalini isteyen bir başka eylemci ise 5150 gün artı çalışma şartlarıyla devletin kendilerini emekli edeceği sözünü verdiğini hatırlatarak: “Sonradan maç oynanırken kuralı değiştirdi devletimiz. Biz eski yasamızın aynen iadesini istiyoruz. Yaşımız 40 olduğu için işverenler iş vermiyor, genç olduğumuz için de devletimiz emekli etmiyor. Şu an üniversiteye giden çocuklarımız var. İş bulamadığımız için sorun yaşamaya başladık. Çocukları okutamamak, evimizi geçindirememek bizi bu yollara sevk etti.” şeklinde konuştu.

Ölüm orucuna başlayan Mürsel Erdem, emeklilik haklarının devlet tarafından gasp edildiğini öne sürdü. Son çare olarak bu yola başvurduğunu belirten Erdem, yetkililerden seslerini duymasını talep etti. Bir diğer eylemci Gazi Deveci ise kanunun geriye doğru işlememesi gerektiğini yineledi.

Grup üyeleri, ayrıca ‘Yasal olarak hakkımız olan emeklilik tasarısının yasalaşmasını istiyoruz’, ‘Emeklilikte yaşa takılanlar Türkiye genelinde açlık grevinde’ dövizleri açtı.
İŞTE AÇLIK GREVİNDEKİ VATANDAŞLARIMIZIN AÇIKLAMALARI!
VİDEO:TÜRK MEDYA

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
osman 12 saat önce

Yeter artık canımıza tak dedi 1990 dan beri artık emekli olalım gün sayis5700 gün

Misafir Avatar
ismet karadağ 1 gün önce

35 yildir calsiruz adeleisyoruz suryelilere harcanan parya bakın ...yazık

Misafir Avatar
necati 1 gün önce

Yeter artık kardeşim yaşa takilanlara artık bir hak tanısında haksızlık ortadan kalksin

Misafir Avatar
ceyhan tömek 2 gün önce

1967 doğumluyum 1985 girişim 30 yıl oldu emekli olamadım adalet istiyorum adalet

Misafir Avatar
ayhan sozet 2 gün önce

1966 dogum 1988 eylul sigort baslangi 7000 bin gun pirim var askerden sonra nezaman emekkli olucam öldukten sonrami

Misafir Avatar
madur 2 gün önce

Kendileri iki dönem vekil süper emekli ben otuz beş sene çalışacakmışım bu hakmı allah sizi bildigi gibi yapsın

Misafir Avatar
ufuk 2 gün önce

Eski sisteme göre emekliliğim 2 yıl önce doldu 4 yıl daha bekleyecegim bekliyeyimde Suriyeli mültecileriin karnı tokken masrafları devlet öderken ben ve cocuklarim ne yiyecrgimizi ne giyeceğimizi düşünüyoruz bunları düşünmeyen siyasetçiler düşünenleri anlayamaz tabi

Misafir Avatar
nevzat güney 3 gün önce

Arkadaşlar ya yine yaparsa akp ti yapar bunlarda hamt olsun allah korkusu var aslında bunların sucudeğil suc yaşar okuyan ogünkü hükümeti kuranlar gelin davut oğlu başbakanımıza gidelim faruk çelikle olmaz

Atatürk’ü son gören kadın
Atatürk’ün naaşının Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e taşınmasında teknik sorumlu olan Cafer...

Haberi Oku