\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"
TÜRKİYE:
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN FLAŞ HABER!
Prim gün sayısını ve yılını dolduran ancak yaşa takılan emekli adaylarının sorunu çözülüyor. 1999 yılından önce sigortalı olup sonradan çıkan yasayla emeklilikleri yaş yüzünden ertelenen yaklaşık 5 milyon vatandaşın emekli olabilmesinin önü açılıyor. Habertempo'ya ulaşan bilgilelere göre emeklilik formülleri üzerinde son rötuşlar yapılıyor.

2 AYRI FORMÜL
Emeklilikte yaşa takılanlar, sorunlarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e aktarmış ve bir çözüm bulunmasını istemişti. Bakan Çelik de 'çalışma yapılacağı' sözü vermişti. Bakan Çelik'in talimatı ile çalışmaya başlayan bürokratlar, yaşa takılanlar için formüller üretti. Sona yaklaşılan çalışmada, prim gün sayısını ve yılını tamamlamış, yaşının dolup emekli olmasına 2 yıl kalanlar üzerinde ağırlıkla duruluyor. Bu durumdaki emekli adayları için 2 formül üzerinde çalışılıyor. Bu kişilere ya alacakları maaşlardan kesinti yapılmadan emeklilik hakkı verilecek ya da maaşlarından yüzde 8 kesinti yapılacak.

Yapılan çalışmaların Mali sistemi bozmayacak olması birinci öncelik olarak ele alınıyor. Çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı'nın da görüşleri alınacak. Bürokratlar, farklı ülkelerde uygulanan sistemler üzerinde de incelemeler yapıyor.

YÜZDE 30 İNDİREN VAR

Erken emeklilik uygulamalarının yer aldığı ülkelerde resmi emeklilik yaşı asgari 60 ila 67 yaşları arasında değişmekte. Bu ülkelerde resmi emeklilik yaşında 3 ila 5 yıl arasında erken emeklilik imkanı sunulmakta. Erken emekli olunan süreyle orantılı olarak bağlanacak aylıklarda, her yıl için yüzde 3.6 ila yüzde 7.2 oranında indirime gidilmekte. 5 yıl erken emekli olmayı tercih eden kişinin aylığında yüzde 30'a varan indirimler yapılmakta.
SON DAKİKA: AÇLIK GREVLERİ BAŞLADI!

Hizmet yılı ve pirim günü dolmasına rağmen emeklilikte yaşı bekleyenlerin oluşturduğu Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu üyesi 4 kişi Milliyet gazetesi'nin haberine göre Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda ölüm orucu başlattı.
Emeklilikte hizmet yılı ve prim günü dolmasına rağmen yaşı bekleyenler, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu' adlı grup oluşturdu. Türkiye genelinde üye sayısı 150 bine yaklaşan platform üyeleri, 1999 yılında yürürlüğe giren 4447 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’nda ‘emeklilikte yaş şartının yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren uygulanması’ yönünde değişiklik yapılması talebiyle Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda ölüm orucu başlattı.

İŞSİZ KALINCA YUVAM DAĞILDI

Ölüm orucu başlattıklarını belirten Kayseri İşitme Engelliler Spor İl Temsilcisi Muharrem Aslan, çalışma süreleri olan 25 yılı doldurduklarını söyledi. Pirim gününü tamamladıktan sonra emekli olacaklarını düşündüklerini aktaran Aslan, “Yasaya göre normalde emekli olmamaz gerekiyordu. 1990’da işe girdim. Bugün 2013. Aradan geçen bu kadar yıl sonucunda işe başladığım sıra, ‘ben bugün emekli olup aylığımı alırım’ diye düşünürken; 1999’da çıkan yasayla oyun kuralları değiştirildi. Biz ötelendik. Hakkımızı aramak için buradayız.”

Bir hafta öncesine kadar işsiz kalıp eve ekmek götüremediği için eşinden boşanmak zorunda kaldığını ifade eden Aslan, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının giderilmesini istedi.

ESKİ YASAMIZIN AYNEN İADESİNİ İSTİYORUZ

4447 sayılı yasanın iptalini isteyen bir başka eylemci ise 5150 gün artı çalışma şartlarıyla devletin kendilerini emekli edeceği sözünü verdiğini hatırlatarak: “Sonradan maç oynanırken kuralı değiştirdi devletimiz. Biz eski yasamızın aynen iadesini istiyoruz. Yaşımız 40 olduğu için işverenler iş vermiyor, genç olduğumuz için de devletimiz emekli etmiyor. Şu an üniversiteye giden çocuklarımız var. İş bulamadığımız için sorun yaşamaya başladık. Çocukları okutamamak, evimizi geçindirememek bizi bu yollara sevk etti.” şeklinde konuştu.

Ölüm orucuna başlayan Mürsel Erdem, emeklilik haklarının devlet tarafından gasp edildiğini öne sürdü. Son çare olarak bu yola başvurduğunu belirten Erdem, yetkililerden seslerini duymasını talep etti. Bir diğer eylemci Gazi Deveci ise kanunun geriye doğru işlememesi gerektiğini yineledi.

Grup üyeleri, ayrıca ‘Yasal olarak hakkımız olan emeklilik tasarısının yasalaşmasını istiyoruz’, ‘Emeklilikte yaşa takılanlar Türkiye genelinde açlık grevinde’ dövizleri açtı.
İŞTE AÇLIK GREVİNDEKİ VATANDAŞLARIMIZIN AÇIKLAMALARI!
VİDEO:TÜRK MEDYA

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Ankarali madur 12 saat önce

boyle kandirmaca aldatmaca duzenmi olur adam 3000 pirim yatirmis adama 14 bin yatir emekli edelim diyorlar obur adamin 9000 bini gecmis 28 yil olmus bunada yas bekle diyorlar benim 1 krs geciyorsa haram zehir zikkim olsun gule gule yemesinler hepsini yuce RABBİME havale ediyorum

Misafir Avatar
ceyhan tömek 14 saat önce

arkadaşım emekli oldu giriş 1988 askerlik borçlanmış 1986 olmuş emekli oldu benim giriş 1985 ben hala bekliyom nedirbuya hangi adalat nasıl kanun bizler cezalandırılıyoruz

Misafir Avatar
ceyhan tömek 14 saat önce

arkadaşım emekli oldu giriş 1988 askerlik borçlanmış 1986 olmuş emekli oldu benim giriş 1985 ben hala bekliyom nedirbuya hangi adalat nasıl kanun bizler cezalandırılıyoruz

Misafir Avatar
beyhan 23 saat önce

Yalanci ve sahtekar iktidarin yalancı medyası hergün aynı senaryoları yazmak fakirin ekmegi olan umutlarinla oynamayın adam gibi dogru dürüst haber yazın bende yaş bekliyorum hergün aynı haberi okumaktan sıkıldım sizler hergün aynı yalanları yazmaktan sikilmadiniz.UTANMIYORMUSUNUZ ????????

Misafir Avatar
ihtiyar 3 gün önce

yaslisin.diye.is.vermiyorlar.hakkimizi.yiyenlere.haram.olsun.

Misafir Avatar
hatice 4 gün önce

Babam yasa takilanlar arasinda ve cok hasta oluncemi emekli yapacaksiniz bu yasayi degistirenlere yaziklar olsun

Misafir Avatar
hatice 4 gün önce

Herkeze yaziklar olsun

Misafir Avatar
Yaşa takılanlar maduru 7 gün önce

sayın cumhur başkan'ım sizi çok seviyorum ve ailecek sizin yaptıklarınıza inanıyorum çalıştığım iş yerinde primimi doldurdum ihtiyacım olduğu için daha doğrusu kredi borcum olduğu için kıdem tazminatını istedim tamam dediler ve 2 işte çalışıyordum işten atıldım sebebi yaşlılık ve emeklilik nedeniyle oysa daha 7 sene var emekliliğine ama prim dolu iş bulamıyorum çocuğum okula giderken simit parası bile veremiyorum

Atatürk’ü son gören kadın
Atatürk’ün naaşının Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e taşınmasında teknik sorumlu olan Cafer...

Haberi Oku